گرده افشانی نهال بلوبری

گرده افشانی نهال بلوبری

گرده افشانی نهال بلوبری:

گرده افشانی بخشی از چرخه زندگی طبیعی گیاهان بذری و درختان میوه است و در برخی از درختان میوه گرده افشانی صحیح راهی برای به دست آوردن میوه های حداکثر و با کیفیت خواهد بود و داشتن اطلاعات کامل در مورد نحوه صحیح گرده افشانی می تواند باغداران را در دستیابی به این هدف یاری کند. گرده افشانی نهال بلوبری به عنوان یک درخت میوه دانه دار اهمیت خود را دارد، در این مقاله ضمن ذکر اهمیت گرده افشانی برای تولید میوه این درختچه، نحوه گرده افشانی صحیح و کامل در گیاه خود را به شما آموزش می دهیم، پس تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ضرورت و اهمیت گرده افشانی بلوبری:

هر درختچه ی بلوبری بالغ می تواند بین 2000 تا 3000 گل تولید کند. گلهایی با مادگی و گرده روی یک پایه گرده افشانی می شوند. گرده تولید شده توسط هر گل می تواند توسط مادگی همان گل جذب شود که برای رسیدن به لقاح، بسیار مهم است. نکته این است که در برخی از واریته ها (مانند نهال بلوبری ) گل ها گرده هایی تولید می کنند که با مادگی های همان گل ناسازگار است، بنابراین این گونه ها باید با نهال های گرده افشان سازگار کاشته شوند.هنگام خرید نهال بلوبری باید اطلاعات لازم در مورد سازگاری گرده افشانی را بشناسید، در صورت وجود ناسازگاری باید انواع خود گرده افشانی را نیز خریداری کنید، در غیر این صورت نمی تواند گرده افشانی کند و میوه نمی دهد.

به استثنای تعداد کمی از واریته های خود ناسازگار، اکثر ارقام بلوبری خودسازگار هستند و نیازی به کاشت نهال گرده افشان ندارند، اما جالب اینجاست که مطالعات مزرعه ای عملکرد بهتری را در باغ ها با استفاده از ارقام گرده افشان نشان داده است. مزیت و کیفیت بهتری حاصل می شود بنابراین باید گفت که لزوم گرده افشانی به طور کلی استفاده از سایر ارقام موجود در باغ برای تهیه گرده می تواند به روند تولید میوه کمک کند، در یک کلام باید گفت که در احداث باغ بلوبری کاشت نهال گرده افشان را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

نحوه گرده افشانی بلوبری:

گل های بلوبری با کمک حشرات گرده افشان مانند زنبورها گرده گل ها را به گل های دیگر منتقل می کنند بنابراین وجود حشرات گرده افشان تاثیر زیادی در گرده افشانی در باغ بلوبری خواهد داشت در این راستا قرار دادن حداقل یک زنبور در هر کندو در هکتار باغ می تواند گرده افشانی کامل و صحیح را تضمین کند.

گرده افشانی نهال بلوبری

شرایط آب و هوایی موثر بر گرده افشانی:

البته شرایط آب و هوایی نیز در گرده افشانی صحیح تاثیر زیادی دارد، دمای بالا در زمان گرده افشانی از دریافت گرده به مادگی ها جلوگیری می کند و باد شدید که باعث ریزش گل ها یا گرده ها به مقدار زیاد می شود نیز مانع از عملکرد صحیح گرده افشانی خواهد شد. و در این مورد است که اهمیت حضور حشرات گرده افشان پر رنگ تر خواهد شد.

حالت دیگر زمانی است که در هنگام گرده افشانی باران می بارد، هنگام بارندگی، حشرات به پناهگاه خود می روند و گرده افشانی کامل نمی شود، از طرفی گرده های معلق در هوا نیز شسته می شوند و به زمین می افتند، در صورت استفاده از آن در باغ پس از توقف باران، زنبورها می توانند به سرعت کمبود را جبران کنند، در این صورت شما با کاهش کمیت و کیفیت تولید میوه خود مواجه خواهید شد.

اصول تغذیه و آبیاری برای گرده افشانی بلوبری:

تغذیه اولیه و آبیاری در زمان گرده افشانی بر گرده افشانی صحیح باغ بلوبری تاثیرگذار خواهد بود که در زیر به تاثیر این دو عامل مهم در گرده افشانی اشاره می کنیم:

در مورد آبیاری توجه داشته باشید که آبیاری زیاد بلوبری در زمان شکوفه دادن می تواند باعث ریزش شدید گل و جلوگیری از گرده افشانی شود و به یاد داشته باشید که آبیاری در زمان گلدهی و گرده افشانی فقط باید به خاک پایه داده شود. ریشه ها را باید مرطوب نگه داشت غرقاب شدن با مقادیر زیاد آب بسیار مضر است.

تغذیه و کوددهی بلوبری قبل از تشکیل گل می تواند به بوته های بلوبری کمک کند تا به حداکثر ظرفیت گلدهی خود برسند، اما کوددهی در طول گلدهی باید به مقدار کم و فقط با استفاده از کود و ریزمغذی های مورد نیاز انجام شود. در صورت امکان از محلول پاشی (سم پاشی) آن هم در طول روز باید اجتناب شود چرا که سبب ریزش گرده می شود و از طرف دیگر ممکن است گلها را بسوزاند. استفاده از ریز مغذی ها به حفظ گل روی گیاه و تولید گرده بیشتر کمک می کند.

استفاده از کودهای آلی مانند اسید هیومیک و اسیدهای آمینه قبل و بعد از گرده افشانی و در طول رشد سریع میوه می تواند به بهبود کیفیت رنگ و طعم میوه و البته اندازه میوه کمک کند.

آفات و بیماری های موثر بر گرده افشانی:

بلوبری تحت تأثیر انواع آفات و بیماری ها قرار می گیرد که می تواند کیفیت گرده افشانی را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به کاهش کیفیت گرده افشانی شود و در این راستا بلوبری تحت تأثیر آفات مکنده مانند شته ها، کنه ها، بیماری های ریشه و طوقه و همینطور ابتلا به سوسکهای گرده خوار می تواند منجر به کاهش عملکرد گرده افشانی در باغ شما شوند، برای جلوگیری از این اثر، می توانید نظارت منظم بر باغ خود را در برنامه باغبانی خود قرار دهید تا از حضور این آفات در هنگام گرده افشانی جلوگیری کنید و آفات و بیماری نباید برای شما مشکلی ایجاد کند.

گرده افشانی نهال بلوبری

سخن پایانی:

گرده افشانی موثر برای کمیت و کیفیت باردهی در ارقام مختلف بلوبری بسیار مهم است باغداران باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند، قیمت نهال بلوبری گرده افشان باید بر اساس تنوع و کیفیت نهال باشد.