همه چیز در مورد بادام

همه چیز در مورد بادام

ارتفاع درخت بادام به 8 متر می رسد. برگها بیضی شکل ، نازک ، نوک تیز ، سبز است. گلهای آن بسیار زیبا ، صورتی رنگ است. گلهای بادام در اوایل بهار ظاهر می شوند. به طور کلی دو نوع بادام وجود دارد: 1- بادام شیرین ، بادام شیرین ، 2- بادام تلخ ، بادام تلخ. میوه درخت بادام به شکل میله ای است که پوست خارجی آن سبز و پوشیده از مو است که در داخل آن یک بادام پوست سخت قرار دارد. در ابتدای تشکیل میوه ، پوشش بیرونی آن به رنگ سبز است و گوشت درب آن با مو پوشیده شده و هنوز رشد نکرده است که به آن خمیر بادام آماندون گفته می شود که دارای خواص ویژه ای است. بعد از رسیدن بادام ، پوشش سبز بیرونی آن به تدریج خشک می شود ، پوست سفت می شود و در داخل آن یک مغز بادام آماده برای مصرف جوانه می زند. مغز بادام بیضی شکل و صاف است و یک طرف آن نوک تیز است. مغز بادام دارای پوسته ای قهوه ای است که می توان آن را با آب داغ حاوی مغز بادام سفید از بین برد. مغز بادام شیرین طعم ملایم و خوشمزه ای دردناک دارد و تشخیص آن از بادام تلخ آسان است. تمام قسمتهای بادام شیرین مانند گل ، برگ و میوه به صورت دارویی استفاده می شود.

فواید بادام
1) بادام ملین است و روغن بادام ضد یبوست است ، به ویژه از روغن بادام می توان برای رفع یبوست در کودکان استفاده کرد.
2) بادام سینه را نرم می کند.
3) شیر بادام برای رفع سرفه ، ناراحتی حنجره و تنگی نفس مفید است و خلط آور است.
4) بادام برای درمان زخم روده و مثانه و اسهال مفید است.
5) بادام بو داده معده را تون می کند و اثر گس دارد.
6) بادام باعث افزایش قدرت جنسی و افزایش تولید اسپرم می شود.
7) بادام را خرد کرده و با عسل مخلوط کنید ، برای درد در کبد و سرفه مفید است.
8) خمیر بادام لثه و ریشه دندان را تقویت می کند.
9) رب بادام برای خشکی دهان مفید است.
10) شکوفه بادام را دم کرده و از آن به عنوان ملین برای کودکان استفاده کنید.
11) پوست قهوه ای بادام بهترین دارو برای درد و التهاب دستگاه تنفسی است (مصرف 5 گرم در هر 100 گرم آب).
12) جوشانده برگ بادام برای نارسایی کبد و کیسه صفرا مفید است.
13) روغن بادام اثر خواب آور دارد و بی خوابی را برطرف می کند.
14) براي صاف كردن سينه ، نرمي روده ها و از بين بردن سرفه هاي خشك ، روغن بادام را با شكر و كتيرا مخلوط كرده و بخوريد.
15) مخلوط روغن بادام با آب گرم داروی خوبی برای اسهال و سوزش معده در کودکان است. این مخلوط همچنین سنگ مثانه را از بین می برد و ادرار را آسان می کند.
16) برای درمان نقرس و رفع انحنای افراد مسن ، دیه های پشت را با روغن بادام چرب کنید.
17) برگهای بادام تازه دارای اثر ملین و ضد التهابی هستند.
18) برگ خشک بادام قابض است و اسهال را برطرف می کند.
19) روغن بادام شیرین به دلیل خاصیت نرم کنندگی و ضدالتهابی در کرم ها و پماد ها استفاده می شود.
20) برای درمان بیماری های پستان ، روغن بادام شیرین را با مخلوط کن عسل و زرده تخم مرغ که دارای خمیر صاف است مخلوط کنید ، سپس جوشانده گل ختمی را به آن اضافه کرده و هر سه ساعت یک قاشق چای خوری میل کنید.
21) برای کاهش خارش پوست ، روغن بادام را برای تسکین خارش به تمام سطوح کودکان مبتلا به سرخک و مخملک بمالید.
22) مالیدن روغن بادام به پوست باعث تسکین التهاب و التیام سوختگی می شود.
23) روغن بادام اگزما را تسکین می دهد. خواص بادام تلخ از آنجا که بادام تلخ حاوی اسید سیانیدیک است ، در مصرف آنها باید توجه ویژه ای شود.

مغز بادام تلخ:
1- بادام تلخ را خرد کرده و با سرکه مخلوط کنید. این ضماد خوبی برای سردرد است. علاوه بر این ، مالیدن دور چشم برای بهبود بینایی مفید است.
2. خوردن بادام تلخ برای تنگی نفس ، سرفه و ذات الریه مفید است.
3. بادام تلخ را با عسل بخورید ، کبد و طحال را تمیز می کند.
4. برای تسکین درد کلیه ، بادام تلخ را با نشاسته و نعناع بخورید.
5. بادام تلخ با عسل برای قولنج مفید است.
6. برای از بین بردن سنگ کلیه و بیماری های کلیوی ، بادام تلخ را با آب انگور مخلوط کرده و بخورید.
7. اگر زنان قاعدگی را به تأخیر انداختند ، بهتر است شیاف های بادام تلخ را به واژن وارد کنید.
8- برای از بین بردن جوش های صورت ، بادام تلخ را گردگیری کرده و با سرکه مخلوط کرده ، از آن بانداژ درست کرده و روی پوست خود بمالید.
9. ضماد بادام تلخ برای درمان زخم های خارش دار و قرمز مایل به قرمز استفاده می شود.
10- ضماد بادام تلخ برای درمان انواع درد مفید است.
11- از ضماد ریشه بادام برای پاکسازی طحال ، کلیه و دفع کرم روده استفاده می شود.
12. از ریشه بادام تلخ برای پاکسازی طحال و از بین بردن کرم روده استفاده می شود.
13- روغن بادام تلخ در درد اثر ملین دارد.
14. روغن بادام تلخ برای تنگی نفس ، درد کلیه و سنگ مثانه مفید است.
15- برای از بین بردن صدای زنگ و صدای گوش ، یک قطره روغن بادام تلخ درون گوش بریزید.
16. مالیدن روغن بادام تلخ بر روی صورت ، لکه ها و چین و چروک ها را برطرف می کند.
17- روغن بادام تلخ ترک های دست و پا را از سرما برطرف می کند.
18- کسانی که مبتلا به اگزما هستند اگر خمیر بادام تلخ درست کنند و به جای صابون از آن برای شستن نقاط اگزما استفاده کنند ، به زودی بهبود می یابند.
19. خمیر بادام تلخ برای رفع بوی بد دهان و زیر بغل مفید است.
20- روغن بادام تلخ برای سرفه سیاه مفید است.

مضرات استفاده از بادام
بادام از نظر مواد مغذی بسیار سالم است ، بنابراین غذای بسیار خوبی است اما به دلیل سنگین بودن و هضم آن دشوار است ، نباید پرخوری کنید و نباید بیش از ده دانه در روز باشد. بادام همچنین برای معده ضعیف و سرد مناسب نیست و افرادی که معده ضعیفی دارند باید بادام را با شکر بخورند.

نحوه خوردن بادام
روغن بادام: برای بدست آوردن روغن بادام ، مغز بادام را آسیاب کرده و به صورت خمیر خشک می کنند ، سپس فشار داده و روغن آن را استخراج می کنند. به این روغن فشار اول می گویند. تفاله بادام که از فشار اول در معرض گرما و مواد شیمیایی قرار می گیرد ، حاصل می شود و فشار دوم بدست می آید. از آنجا که روغن بادام گران است ، معمولاً تقلبی می شود و با روغن های دیگری مانند هسته زردآلو و روغن هسته هلو مخلوط می شود و به عنوان سقف روغن بادام فروخته می شود. همانطور که گفته شد ، اگر روغن بادام تلخ یا هسته زردآلو یا هلو در معرض آب قرار بگیرند ، اسید سیانیک و آلدئید بنزوئیک ایجاد می شود که سمی هستند ، بنابراین نباید از آب برای استخراج روغن از این هسته ها استفاده کرد. روغن ضروری بادام تلخ: این روغن اساسی مایعی شفاف و بی رنگ است که به دلیل پیری لکه دار می شود. بوی قوی ، طعمی تند و تلخ دارد و بسیار سمی است. اسانس بادام تلخ به راحتی توسط اکسیژن جو ترکیب شده و اکسید می شود. بنابراین ، محتوای آن باید همیشه کاملاً پر و پوشانده شود و در مکانی تاریک و خنک نگهداری شود. گل و گل بادام: گل و گل بادام بوی مطبوعی و طعم تلخی دارد. پوست بادام: به عنوان جوشانده استفاده می شود. برای تهیه آن باید 50 گرم پوست بادام شیرین را با یك لیتر آب بریزید و چند دقیقه بجوشانید ، سپس صاف كرده و بنوشید. برگ بادام: برای تهیه جوشانده برگ بادام ، 50 گرم برگ درخت را در یک لیتر آب جوشانده و سپس فیلتر می کنند. مغز بادام: معمولاً به صورت خشک ، خام یا بو داده خورده می شود. شیر بادام: شیر بادام از مغز بادام بو داده نمی شود بلکه به صورت خام پخته می شود. برای تهیه آن ، 50 گرم مغز بادام را با دقت خرد كرده و بصورت پودر درآورید. سپس 50 گرم شکر یا شکر به آن اضافه کنید و آن را با یک لیتر آب مخلوط کنید تا مایعی شبیه به جسم شود. نوع دیگری از شیر بادام برای نوزادان و کودکان بسیار مفید است و می تواند جایگزین شیر ادرار آور یا مکمل های آن باشد. بنابراین ، 50 گرم بادام را برای چند دقیقه در آب گرم قرار می دهیم تا تمیز شود ، و سپس خرد شده و به صورت پودر در می آید ، مقدار کمی آب اضافه می شود و هم می زنند تا خمیر شود ، سپس خمیر حاصل را مخلوط می کنند و با یک لیتر آب مخلوط می کنند ، و سپس مقدار مشخصی 50 گرم عسل به آن اضافه می شود. به طور کامل حل شود. این مایع از طریق پارچه ای مرطوب رد می شود و مایعی شبیه شیر باقی می ماند. البته اگر بزرگسالان بخواهند شیر بادام مصرف کنند ، دیگر نیازی به صاف كردن آن نیست. روش آسان دیگر این است که 50 گرم بادام پوست کنده ، یک لیتر آب و 50 گرم عسل یا شکر را در یک مخلوط کن برقی بریزید و مایعی مشابه شیر بدست آورید.

ترکیبات بادام
بادام شیرین حاوی 50 تا 55 درصد روغن و بادام تلخ 40 تا 45 درصد روغن دارد. همچنین بادام حاوی 25٪ ماده سفید و دیاستاز است که به آن امولسین ، شکر ، صمغ ، مخاط و مواد معدنی می گویند. این ماده باعث تولید اسید سیانیدیک ، اسید آلدئید بنزوئیک و گلوکز می شود. از اسانس بادام تلخ (آلدئید بنزوئیک) در عطر سازی استفاده می شود و همچنین برای ساختن رنگی سبز به نام مالاکیت استفاده می شود. اسانس بادام تلخ کمی تلخ است زیرا حاوی اسید سیانیدیک است میزان اسید سیانیک در بادام تلخ 0.000025٪ است. 100 گرم مغز بادام شیرین خشک حاوی مواد زیر است: آب 7.4 گرم انرژی 598 کالری پروتئین 6.18 گرم روغن های غیر اشباع 2.54 گرم نشاسته 5.19 گرم کلسیم 320 میلی گرم فسفر 500 میلی گرم آهن 4 7.7 میلی گرم پتاسیم 770 میلی گرم ویتامین B1 0.25 میلی گرم ویتامین B2 0.9 میلی گرم ویتامین B3 3.5 میلی گرم