اصول کود دهی بلوبری

اصول کود دهی بلوبری

اصول کود دهی نهال بلوبری:

در این قسمت شما را با جزئیات سه اصل کود دهی در بلوبری یعنی نوع مناسب کود، زمان مناسب برای کود دهی و روش صحیح کود دهی آشنا می کنیم.

نوع مناسب کود برای بلوبری:

درختان و گیاهان بیشتر مواد مغذی مورد نیاز خود را از طریق خاک و با کمک ریشه های خود دریافت می کنند، بنابراین کشاورزان برای حفظ درخت باید بر استخراج مواد مغذی از طریق خاک و ریشه تمرکز کنند. چیزی که باید در نظر بگیرید اسیدیته خاک و کود مناسب برای نیاز درخت مورد نظرتان است.

بلوبری خاک با اسیدیته کم و در واقع خاک اسیدی دوست دارد و به همین دلیل چون در برنامه ی غذایی بلوبری از کودهایی استفاده می شد که اسیدیته خاک را تا قلیایی می رساند، این نوع کود اشتباه است و در واقع هر ترکیبی که بتواند اسیدیته خاک را به سمت اسیدی شدن افزایش دهد، می تواند در رشد بلوبری موثر باشد.

به عنوان مثال کودهای نیتروژن دار مانند نیترات آمونیوم یا سولفات آمونیوم به دلیل وجود سر آمونیوم با 4 هیدروژن منجر به اسیدی شدن خاک و جذب بیشتر نیتروژن به بلوبری یا استفاده از گوگرد در زمین می شود. از آنجایی که باعث افزایش اسیدیته خاک در هنگام تجزیه و جذب می شود، باعث می شود عناصر دیگر خاک به ریشه های بلوبری پاسخ دهند.

نقطه ی مقابل این کودها، کودهایی مانند نیترات کلسیم یا کلرید کلسیم هستند که به دلیل بار منفی، اسیدیته خاک را به سمت قلیایی شدن سوق می دهند و نه تنها نمی توانند به اندازه کافی نیتروژن جذب کنند، بلکه خاک را قلیایی می کنند و در نتیجه مانع از جذب عناصر غذایی دیگر خواهند شد.

کودهای ترکیبی مانند N/P/K و سایر کودهای شیمیایی که می توانند به خاک بپاشند و یا محلول در آب آبیاری مورد استفاده قرار داد و اسیدیته خاک را قلیایی نمی کنند، می توانند برای رشد بلوبری موثر باشند.

آبیاری نهال بلوبری:

علاوه بر ترکیبات تجاری و شیمیایی، ترکیبات کود طبیعی مانند استخوان حیوانات یا کمپوست ماهی به دلیل داشتن سطح فسفر و پتاسیم تاثیر شگفت انگیزی در رشد بلوبری دارند، پودر جلبک دریایی و پودر اسفانگتوم و همچنین کمپوستهای گیاهی کاملا پوسیده نیز تاثیر زیادی بر رشد بلوبری دارند که می توان این ترکیبات را در چالکود بلوبری مورد استفاده قرار داد.

نکته ای که در مورد کودهای ارگانیک و طبیعی باید به خاطر بسپارید این است که چنین کودهایی باید ساخته و کاملاً پوسیده شوند، در غیر این صورت فرآیند پوسیده شدن در خاک می تواند انرژی زیادی را از گیاهان بگیرد و باعث کاهش عملکرد در بلوبری شود.

اصول کود دهی بلوبری

کود برای بلوبری:

بنابراین انواع کود با اسیدیته متفاوت در بازار وجود دارد که باغدار باید با توجه به اسیدیته خاک باغ خود از آنها استفاده کند.

باغداران می توانند از مشاوران فروش نهال بلوبری در زمان احداث باغ و یا از مشاوران فروش ترکیبات کودی پس از احداث باغ با کمک آزمایش تجزیه ی خاک باغ خود مشاوره گرفته و ترکیب کودی مناسب را انتخاب کنند.

استفاده از نتایج آزمایشات تجزیه خاک بر روی برگ ها به باغداران کمک می کند تا بهترین و مناسب ترین ترکیب کودی را برای تغذیه درختان خود انتخاب کنند تا دچار مشکل قلیایی شدن خاک یا اضافه و کمبود عناصر در باغ نشوند.

زمان مناسب برای استفاده از کود برای رشد بلوبری:

دومین نکته ای که پرورش دهندگان بلوبری در استفاده از کود باید به خاطر بسپارند زمان مناسب کود دهی است، اگر بلوبری را در اوایل بهار و اواخر بهار کود دهی کنید، موثرترین اثر بخشی کود مصرفی را خواهید دید.

کوددهی روی خاک زمستانه نیز می تواند برای رشد و باردهی بلوبری در سال آینده علاوه بر کود دهی در اوایل بهار و اواخر بهار موثر باشد و همچنین کود دهی روی خاک را در فصل زمستان با استفاده از محلول پاشی با عناصر غذایی ضروری که کمبود آنها بیشتر احساس می شود در طول فصل رشد نیز بسیار موثر خواهد بود.

اصول کود دهی بلوبری

روش صحیح استفاده از کود:

روش های مختلفی برای استفاده از کود وجود دارد و هر نوع کود با توجه به فرمولاسیون خود روش مصرف خود را دارد اما یکی از مواردی که باغداران در مورد روش مصرف کود مورد توجه باید قرار دهند این است که آیا فرصت کافی برای جذب عنصر غذایی مورد نظر از طریق ریشه وجود دارد یا خیر؟ اگر زمان کافی برای جلوگیری از این فعالیت ها از طریق ریشه ها و گیاهانی که عناصر ضروری و فوری ندارند وجود داشته باشد، بهترین راه استفاده از کود نوع خاکی یا استفاده از طریق آب آبیاری است.

نکته دیگر اینکه آیا اسیدیته خاک برای جذب عنصر مورد نظر مناسب است یا خیر؟ مثلاً در بلوبری، اسیدیته خاک باید اسیدی باشد یا در مورد جذب آهن باید بدانید که خاک قلیایی آن را مسدود می کند و اسیدیته روی آن تأثیر نمی گذارد. می توان گفت، بهترین راه برای استفاده از این عنصر استفاده از آن به صورت محلول پاشی است.

با توجه به اهمیت اسیدیته و ساختار خاک در جذب عناصر غذایی توسط نهال بلوبری، توصیه می شود قبل از خرید نهال بلوبری اطلاعات لازم را در مورد وضعیت اسیدیته خاک زمین مورد نظر خود به دست آورید و بنابراین قبل از کاشت نهال، اصلاحات لازم را انجام دهید تا در هنگام کاشت مشکلی در جذب عناصر غذایی ایجاد نشود.

نتیجه گیری در مورد اصول کوددهی نهال بلوبری:

با توجه به مطالب ذکر شده می دانید که کود دهی برای نهال بلوبری از سه قانون بسیار مهم پیروی می کند که عبارتند از نوع کود مناسب، زمان مناسب کود دهی و روش صحیح کود دهی که باغداران می توانند تمام اطلاعات لازم به منظور به دست آوردن این سه قانون مهم برای نهال بلوبری، در زمان خرید دریافت نمایند. همچنین باغداران می توانند با مشاوره از کارشناسان نهالستان رویال نهال اطلاعات لازم را در مورد کود دهی و قیمت نهال بلوبری دریافت نمایند.