باردهی نهال زرشک

باردهی نهال زرشک

باردهی نهال زرشک:

همانطور که مشخص است، هدف اصلی کشاورزان و باغداران از خرید نهال زرشک و کشت آن، به دست آوردن محصولات با کیفیت و عرضه آن به بازارهای داخلی و خارجی در خارج و در نهایت کسب سود فراوان از این کار است. باغداران عزیز و کشاورز محترم همواره برای به انجام رساندن این هدف بزرگ تلاش می کند. رسیدن به هدف شایسته نیز فرآیند خاصی دارد که در برخی موارد ممکن است دشوار باشد اما یک کشاورز سخت کوش با تحقیق و پژوهش فراوان و موفقیت بر این هدف فائق خواهد آمد.

یکی از مراحل مهم در پرورش ارقام نهال زرشک شناسایی معتبرترین مراکز فروش نهال زرشک می باشد که بصورت رسمی و تحت کنترل جهادکشاورزی به تولید، عرضه و فروش نهال زرشک سالم و شناسنامه دار می پردازند و پس از آن نیز به کار خود ادامه می دهند. این وظیفه کشاورز است که از متخصصان هر نهالستان در مورد نحوه کاشت و پرورش درخت و همچنین نحوه افزایش و بهبود عملکرد نهال زرشک اطلاعات کافی کسب کند.

حال سوال این است که راز افزایش عملکرد درختان باغ زرشک چیست؟ چه نکات طلایی را باید در نظر بگیریم تا درختان باغ بهترین نتیجه و عملکرد را در زمان برداشت از خود نشان دهند؟ در واقع برای بهبود عملکرد درخت زرشک کارهای زیادی می توان انجام داد، اما در این مسیر باید با دقت و آگاهانه عمل کرد تا بهترین نتیجه را به دست آورد.زیرا برخی از روش ها برای برخی از انواع نهال ها مناسب نیست و بهتر است برای صرفه جویی در سرمایه و اتلاف تلاش و انرژی از روش های اثبات شده استفاده شود.

خوب است بدانید یکی از عوامل افزایش قیمت نهال زرشک در بازار همین عامل میزان باردهی گونه در واحد هکتار است؛. به گونه ای که نهال زرشک بیشتر از عملکرد سالانه در هکتار محبوبیت بیشتری خواهد داشت و داشتن کیفیت بالای نهال زرشک باعث افزایش قیمت نهال زرشک در بازار می شود که البته در این میان وجود برخی افراد سودجو نیز در افزایش قیمت‌ها بی تاثیر نخواهد بود.

نکته مهم این است که فقط محصولات حاصل از کشت نهال در افزایش قیمت نهال زرشک موثر نیست، بلکه کیفیت آن نیز مهم است و ارقام خریداری شده از نظر کمیت و عملکرد برای کشاورزان توجیه و صرفه اقتصادی دارد. در مورد سطح کیفیت محصول نیز باید در سطح قابل قبولی باشد و دارای محصولاتی باشد که بتوان آن را با عبارات رایج به فروش رساند تا از نوع با ارزش و تجاری محسوب شود.

در مورد باردهی نهال زرشک نه تنها مقدار باردهی مهم است، بلکه زمان و موعد باردهی نهال زرشک نیز برای کشاورز بسیار مهم است.

باردهی نهال زرشک

بنابراین در این قسمت در این مقاله به مقایسه زمان باردهی نهال زرشک می پردازیم. به عنوان مثال نهال زرشک پفکی بیدانه پس از حدود یک یا دو سال از تاریخ کاشت شروع به گلدهی می کند، اما محصول در سال اول آنقدر زیاد نیست که برای کشاورز مقرون به صرفه باشد و می توان از آن برای مصارف شخصی خود استفاده کند، اما از سال چهارم به بعد زمان رسیدن به میوه و موفقیت درخت زرشک است. از آنجا که نهال زرشک به یک بوته بالغ تبدیل شده است و از عرضه محصولات مرغوب و قابل فروش در بازارهای داخلی و خارجی به خوبی بهره مند خواهد شد، پس از سال چهارم برای نهال زرشک بیدانه پفکی، مقدار آن به صرفه خواهد بود.

همانطور که می دانید عوامل زیادی بر عملکرد و بهره وری درختان زرشک تاثیر می گذارد که برخی از آنها عبارتند از:

نهال زرشک سالم و با کیفیت: خرید نهال زرشک از نهالستان معتبری مانند نهالستان 110 به شما اطمینان کافی برای تولید نهال در سال آینده می دهد. در واقع در این کار شما تضمین قوی برای تولید نهال خواهید داشت و اولین قدم را برداشته اید، مگر اینکه در مرحله بعدی قوانین و نکات اولیه را رعایت نکنید که کاشت و برداشت نهال در این صورت، کار درخت زرشک را تهدید می کند.

کاشت نهال در زمان و آب و هوای مناسب: شما باغبان عزیز و محترم در هر کجا که هستید باید رقم نهال زرشک مناسب همان منطقه را خریداری و شروع به کاشت کنید. زیرا عوامل محیطی مانند نور خورشید، رطوبت، تغییرات دمای منطقه، باران یا باد به طور مستقیم بر فعالیت درخت زرشک تأثیر می گذارد. با این تفاسیر هنگام خرید نهال زرشک تفاوت نهال ها را در آب و هوای منطقه خود اندازه بگیرید و گونه ها را در زمان مناسب بکارید، مثلاً در زمستان که ریشه نهال ها می خوابند و متوجه تغییرات نخواهد شد، اقدام به کاشت گونه کنید.

نهال زرشک برای رشد بهتر و نشان دادن اثربخشی خود به نور مستقیم خورشید نیاز دارد، بنابراین نور خورشید و دما پس از تأثیر نور خورشید و تغییرات آب و هوایی در رنگ و طعم محصول درخت زرشک مهم و تاثیر گذار خواهد بود. پس از نوسانات دمایی محیط غافل نشوید.

کاشت نهال زرشک در خاک مناسب: آیا نهال زرشک می تواند در خاک شور و اسیدی زنده بماند و هر سال عملکرد خوبی داشته باشد؟ همانطور که می دانید، خاک، پایه اصلی نهال زرشک است و به این ترتیب تمام نیازهای نهال و ریشه برطرف می شود، بنابراین انتخاب خاک مناسب و موفقیت در رشد محصول بسیار مهم است. بهترین و رایج ترین چرخه حیات نهال زرشک در خاک، خاک های آهنی یا شنی با بافت گرم است و از نظر مقاومت و سازگاری با شوری خاک، نهال زرشک در موقعیت خوبی قرار دارد.

رعایت کلیه قوانین کاشت، داشت و برداشت نهال زرشک: پس از اتمام مراحل کاشت نهال زرشک طبق استاندارد، در مورد قوانین و نکات مربوط به مراحل داشت نهال صحبت خواهیم کرد. فرآیند داشت نهال زرشک شامل آبیاری، کود دهی و هرس می شود و همه این فرآیندها باید طبق الزامات نهال زرشک انجام شود، نه بیشتر، نه کمتر! زیرا انجام مراحل کم و بیش بر راندمان و عملکرد سالانه درخت تاثیر خواهد گذاشت. برای آبیاری نهال زرشک بهتر است از روش های مدرن و آسان مانند آبیاری قطره ای استفاده کنید. زیرا به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن آب زیاد، نیاز نهال ها نیز به خوبی تامین خواهد شد.

کوددهی: کوددهی همچنین راهی برای تقویت نهال و افزایش تغذیه ریشه برای افزایش عملکرد سالانه در هکتار و همچنین افزایش کیفیت محصول می باشد.اگر می خواهید محصولات باکیفیت و تجاری داشته باشید، علاوه بر اینکه برای بازار خوب است، می توانید آنها را هم صادر کنید، بهتر است هر ساله برنامه ریزی جامع و تمرکز روی کودهای مخصوص محصولات نهال زرشک داشته باشید.

باردهی نهال زرشک

هرس کردن: آخرین مرحله ای که به کشاورز اجازه می دهد به نتیجه مطلوب دست یابد، هرس درختان زرشک است که به افزایش عمر زرشک کمک می کند و به افزایش عملکرد در هکتار کمک می کند. توجه داشته باشید که هرس باید به درستی و توسط افراد مجرب انجام شود، در غیر این صورت آسیب جدی به درخت وارد کرده و نتیجه معکوس خواهد داشت.

در شرایط مناسب، عملکرد ارقام نهال زرشک پس از پنج تا شش سال کشت حدود 3 تن در هکتار است که محصول قابل قبول و مطلوبی خواهد بود. این میزان محصول در هکتار می تواند سود خوبی برای کشاورز به همراه داشته باشد. به گونه ای که از همان سال اول سرمایه شما برمی گردد و این چرخه تا حدود 60 تا 70 سال ادامه می یابد و عمر اقتصادی گونه مستمر خواهد بود.

برای افزایش سود فروش زرشک می توانید بسته ای جذاب و باکیفیت تهیه کنید و زرشک تصفیه شده را به میزان قابل فروش و مشخص شده در بسته بندی قرار داده و در بازار عرضه کنید. جالب است بدانید که اگر در هر هکتار حدود 3 تن محصول برداشت شود، می توانید درآمد بالا و بسیار خوبی برای خود به ارمغان بیاورید، بنابراین با توجه به محصولات مهم کشاورزی نهال زرشک، کشت این نوع کسب و کار می تواند کسب و کاری مناسب و سودآور برای افراد کم تجربه باشد.