مزایای کوددهی بعد از برداشت میوه

مزایای کوددهی بعد از برداشت میوه

مزایای کوددهی بعد از برداشت میوه:

آیا شما هم مانند اکثر مردم فکر می کنید که کوددهی مزرعه یا باغ شما یک کار قبل از برداشت محصول است؟ این نمای ناقص در چشم اکثریت قابل مشاهده است و متأسفانه حتی برخی کشاورزان و باغداران محترم هم اشتباه می کنند و پس از برداشت میوه ها از دید مرسوم به کودها اهمیت نمی دهند! در مورد استفاده از کود مناسب پس از برداشت میوه، طبق داده های تجربی و علمی، تأثیر زیادی در رشد و بهبود کمی و کیفی محصولات درختان وجود دارد.

به بیان ساده؛ برای اینکه در آینده برداشت خوبی در باغ داشته باشیم، باید از زمان برداشت میوه از هم اکنون به درستی کار را شروع کنیم و مانند زیرساخت ها را بسازیم تا در آینده برداشت بهتری داشته باشیم. اکنون، اگر این زیرساخت مستحکم باشد، باردهی آینده از محصولات ما باکیفیت و بازده بیشتری خواهند داشت. و در صورت خالی بودن با محصول بی کیفیت مواجه خواهیم شد. یکی از مهمترین نکات در ساخت این زیرساخت چیزی جز کوددهی نیست.

بنابراین، اگر شما نیز مانند اکثر کشاورزان و باغداران، مهمترین و اولویت شما این است که از نتایج زحمات چند ماهه خود بهترین نتیجه را بگیرید، نکات اصلی در مورد کود مناسب پس از برداشت میوه را با هم در این مورد بررسی خواهیم کرد.

دلیل نیاز درختان به کود، پس از برداشت میوه:

بهترین مثالی که می توان برای توضیح این وضعیت بیان کرد، وضعیت مادران باردار است. همانطور که یک زن پس از زایمان بیشتر مواد مغذی و انرژی مورد نیاز خود را از دست می دهد، درخت نیز هنگام میوه دادن، قدرت و مواد مغذی خود را از دست می دهد.

بنابراین درخت نیاز به تقویت دارد و بهترین راه پیش روی ما استفاده از کود مناسب است. کودها می توانند راه را برای ادامه رشد درختان هموار کنند و بستری را برای تولید بهتر در آینده فراهم کنند. اما دلایل متعددی وجود دارد که دلایل جانبی استفاده از کود پس از برداشت میوه است.

یکی از این دلایل زمین های کشاورزی بی کیفیت است که فاقد مواد مغذی است که نمی تواند درختان را تقویت کند. از طرفی چون معمولا فصل سرما بعد از برداشت فرا می رسد، درخت زمانی برای جذب مواد غذایی ندارد.

مزایای کوددهی بعد از برداشت میوه

اهمیت کوددهی، پس از برداشت میوه:

حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که این تایید از نظر زمانی چه تفاوتی دارد، حتما باید بعد از برداشت میوه انجام شود؟ باید گفت که اولا این کوددهی، جای کوددهی در زمان‌های دیگر را نمی‌گیرد؛ اما از طرفی، کوددهی‌های دیگر نیز نمی‌توانند جای کوددهی بعد از برداشت میوه را بگیرند.

همانطور که قبلاً گفتیم باغداران و کشاورزان باید مراقب زمین های کشاورزی خود باشند. زیرا علاوه بر پیش بینی زمان نیاز به کود، عدم مراقبت از خاک می تواند باعث آسیب به فرآیند کوددهی در درختان شود. به عنوان مثال، اگر خاک را در صورت کمبود مواد مغذی کود دهی کنید، ریشه های درخت را می سوزانید یا آن را مسموم می کنید. از سوی دیگر، اگر بیش از حد مراقب باشید و زمان صرف کنید تا ریشه‌ها نسوزند، درخت ممکن است مواد مغذی ذخیره‌شده را از بین ببرد. در این حالت کوددهی باعث بهبود محصول نمی شود و فقط محل استفاده از تجهیزات را پر می کند.

عناصر کود مناسب بعد از برداشت میوه:

به طور کلی تفاوت اصلی درخت و باغ با سایر گیاهان زراعی و گلخانه ای از نظر کوددهی در زمان بالاتر است. در واقع هیچ درختی به اندازه سایر گیاهان ذکر شده نمی تواند به عناصر خاصی واکنش نشان دهد.به همین دلیل به شما کشاورز عزیز توصیه می کنیم که اجزای کود را با دقت و با حوصله اندازه گیری کنید. تجربه علمی ما در جمع آوری کمک برای کشاورزان نشان داده است که عناصر زیر به ترتیب اولویت بهترین مواردی است که می تواند نیاز درختان به کود را بهبود بخشد: «فسفر، پتاس، بور، آهن، منگنز، روی و مس». البته همیشه بهتر است تا حد امکان از مواد شیمیایی مضر پرهیز کنید. اما وجود این عناصر به صورت کودهای حیوانی، گیاهی یا شیمیایی بهترین نتیجه را برای فرآیند کوددهی پس از برداشت شما خواهد داشت.

در ضمن باید گفت همانطور که می دانید ممکن است میزان استفاده از این عناصر و نوع ترکیب آنها با چوب مورد نظر شما یکی نباشد!

به خاطر داشته باشید که پس از برداشت میوه، استفاده از کود فروت ست برای ذخیره مواد مغذی در درخت برای افزایش عملکرد فصل بعد و حفظ گل های بیشتر بسیار مهم است.

مزایای کوددهی پس از برداشت:

البته بحث کود پس از برداشت میوه تنها به نکات ذکر شده محدود نمی شود، بلکه مشکلات دیگری نیز وجود دارد. این موضوعی است که می توان ساعت ها در مورد جنبه های مختلف بحث کرد. اما به عنوان مثال، کوددهی پس از برداشت میوه، علاوه بر تقویت درخت، فواید دیگری نیز دارد. یکی از مزایای اصلی این نوع کود، از بین بردن بیماری های درختان از جمله شانکر، سوختگی، آتشک، نماتد، گوموز و ... است.

باید به یاد داشته باشید که به خصوص درختانی با میوه های زودرس مانند هلو، شلیل، آلو و ... نیاز به توجه ویژه دارند. توجه هایی که بعد از برداشت میوه با کود مناسب برطرف می شود و نتیجه بهتری به شما می دهد.

زیرا بیماری هایی مانند مناطق کور در خط تولید می تواند درخت را با مشکل مواجه کند و در زمان باردهی درخت را با مشکلات زیادی مواجه کند. اما پس از برداشت جایی است که می‌توانیم مشکلات آشکار یا پنهان درخت را با استفاده از کود مناسب درمان کنیم. مساله‌ای که باعث بهبود کمیت و کیفیت محصول درخت در سال بعد خواهد شد.

مزایای کوددهی بعد از برداشت میوه

سخن پایانی:

در نهایت امیدواریم شما پرورش دهنده با رعایت نکات ذکر شده از کود مناسب برای درختان خود استفاده کنید و در برداشت بعدی بهترین میوه را از درختان خود بگیرید. برای تعیین بهترین کود مورد نیاز گیاهان پس از برداشت میوه، می توانید با کمک کارشناسان این نهالستان مشورت کنید تا بهترین برنامه کوددهی را برای باغ و مکان شما تعیین کنند.